Ömer Halisdemir ve Fethi Sekin: İki şehit tek mesaj

Prof. Dr. Kemal İnat | Görüş & Analiz | 11 Ocak 2017, Çarşamba


Ömer Halisdemir ve Fethi Sekin: İki şehit tek mesaj
İzmir’deki terörist saldırıda şehit olan trafik polisi Fethi Sekin de tıpkı şehit Ömer Halisdemir ve diğer yüzlerce şehidimiz gibi çok açık bir mesaj veriyor: Biz kararlı bir şekilde ülkemize sahip çıkmaya devam edeceğiz ve bunun için gerekli bedeli ödemeye hazırız.
Bu mesajın üç tane alıcısı var.
Biri teröristlere ve onların arkasında her kim varsa onlara.
Diğeri içerideki, her saldırıdan sonra “teslim olalım kurtulalım” psikolojisinde olanlara.
Üçüncüsü ise, “bu vatan sahipsiz değil” düşüncesiyle Türkiye’yi hedef alan her türlü saldırıya karşı kararlı bir şekilde duranlara.
Şehit Halisdemir, Sekin ve bu kervandaki diğer şehitlerin, teröristlere ve onları bu katliamları yapmaya sevk edenlere verdiği mesaj gayet nettir. Sizin kirli hedeflerinize ulaşmanıza asla müsaade etmeyeceğiz. Bu ülkeyi bir korku ve dehşet atmosferine sürükleyip toplumun çeşitli kesimleri arasındaki farklılıkları derin çatlaklara dönüştürmeye yönelik çabalarınızı görüyoruz ve buna karşı mücadele etmekte kararlıyız. Türkiye’yi sağlıklı kararlar alabilen bir ülke olmaktan çıkarıp emperyalist güçlerin sofrasına sunmaya çalıştığınızın farkındayız ve buna müsaade etmeyeceğiz.
Şehitlerin, teröristleri araç olarak kullananlara mesajı da çok açıktır. Vaatlerinizle ve ideolojik saplantılar yerleştirerek üzerimize sürdüğünüz bu katiller yoluyla yaptığınız saldırının farkındayız. Ama siz bu tür saldırıların bizi yıldıramayacağını anlayabilecek kadar Türkiye’yi tanımıyorsunuz. Türkiye daha önce de defalarca benzer saldırılara maruz kaldı ve hepsinin üstesinden gelmeyi başardı. Ama teröre destek vermek suretiyle yapılan bu saldırının bumerang gibi terörü destekleyenleri de vuracağını herkesin bilmesi gerek.
Şehit Halisdemir ve Sekin’in kahramanlıklarıyla içerideki felaket tellallarına verdiği mesaj ise, vatan bir saldırı altındayken oturup ağlanıp sızlanmaktan daha iyi yapacak şeyler vardır. Eğer birileri Türkiye’nin birliğine, bütünlüğüne, huzuruna ve istikrarına yönelik bir saldırı içindeyse, hiç tereddüt etmeden bu saldırıya karşı koyarak canlarını verdiler. Direnmelerinin şehit olmaları anlamına geleceğini çok iyi biliyorlardı ve tam da bunu bilerek direndiler. Onların gösterdiği bu fedakârlığın Türkiye’yi ne kadar büyük felaketlerden kurtardığını gördüğümüzde, şehadetlerinin ne kadar kıymetli olduğunu daha iyi anlıyoruz. Bugün birçok kimsenin yaptığı gibi, her saldırıyı gördüklerinde ağlayıp kaçacak yer arasalardı, şimdi Türkiye ne durumda olurdu?
Ülkemize yönelik terörist saldırılar herkesin canını yakıyor, ancak bu saldırıları yapanların ve arkasındakilerin istediği şekilde reaksiyon göstermekten kaçınmalıyız. Teröristler ve destekçileri kaygılı, güvensiz ve rasyonel karar veremeyen bir toplum istiyorlar. İşte onların istediğinin tam tersine, kendisine güvenen, yaşadığımız saldırıların nereden geldiğini ve amacının ne olduğunu bilen bir toplum olmalıyız. O zaman bu saldırıları boşa çıkarmamız çok daha kolay olacaktır.
Şehit Halisdemir, Sekin ve diğer şehitlerin son mesajı ülkemize yönelik saldırılara karşı doğru tavrı gösterip kararlı bir şekilde duranlaradır. Türkiye düşmanlarının düşmanlıkları karşısında yılgınlığa kapılmadan savunma hatlarını sağlam tutan ve terör karşısında üzerine düşeni yapmaya hazır olanlara şehitlerin verdiği açık mesaj, vatanın ve milletin savunması için hayatını kaybedenlerin şehadet mertebesine ereceğidir.
Ancak bunu herkesin anlayabilmesi mümkün değildir.
Dileğimiz herkesin, bu ülkenin terörizme karşı mücadelesinde gözünü kırpmadan hayatını feda edenlerin yaptığı fedakârlığı anlayabilmesi ve yeri geldiğinde aynı tavrı gösterebilmesidir.
07.01.2017 Türkiye gazetesi
Powered by proGEDIA