XXII. Dünya Mimarlık Kongresi İstanbul’da Yapılacak

Kongre ve Konferans | 25 Kasım 2012, | 1324 Okunma


TMMOB Mimarlar Odası’nın ev sahipliğini yaptığı XXII. Uluslararası Mimarlık Kongresi’nin organizasyonunu, Habitat II’nin de organizasyonunu yapmış olan, İKON Turizm pilotluğundaki İSEVV konsorsiyumu üstleniyor.

Kongrenin 2005′te İstanbul’da gerçekleştirilebilmesi, İstanbul’un Olimpiyat Oyunları çabasını hatırlatan zorlu bir sürecin sonucunda ortaya çıktı. TMMOB Mimarlar Odası’nın 25 yıla varan uzun uğraşları sonucunda gelen bu sevindirici sonuç, 1999′da Pekin’de yapılan XX. Kongre sırasında Cumhurbaşkanlığı (Süleyman Demirel) ve Kültür Bakanlığı’nın (Erkan Mumcu) destekleri ile elde edildi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen Kongrenin İstanbul kenti için taşıdığı önem nedeniyle, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kongreye ev sahipliği yapacak. Kendisi de mimar olan Topbaş evsahibi sıfatıyla, Mimarlar Odası Kongre Organizasyon Komitesi tarafından hazırlatılan İngilizce, Fransızca, Rusça ve İspanyolca olmak üzere dört farklı dil seçeneği bulunan bir tanıtım CD-Rom’u ile dünyadaki tüm meslektaşlarını Kongreye davet etti.

Lütfi Kırdar Konferans ve Sergi Sarayı’nın da içinde bulunduğu İstanbul Kongre Vadisi’nde gerçekleştirilecek olan organizasyona, dünya kentlerini kültürel ve ekonomik boyutlarıyla tartışmak üzere, mimarlıkla kuramsal ve uygulamalı olarak uğraşanların yanısıra, mimarların yakın işbirliği yaptığı planlama, tasarım ve mühendislik gibi farklı disiplin ve mesleklerden profesyoneller ile toplum ve çevre bilimciler, yapı endüstrisi temsilcileri, öğrenciler ve kentler üzerine düşünen ve üreten geniş bir kitle katılacak.

Ayrıntılı bilgi için:www.uia2005istanbul.orgPowered by proGEDIA