Seçim Polemikleri ve “Gerçek Devlet”Seçim Polemikleri ve “Gerçek Devlet”

Beklendiği gibi yerel seçim gündemi genel siyasetin konularına kilitlendi. Muhalefetin umudu ekonomik sorunlarla iktidarı yıpratmaktı. Ancak Kılıçdaroğlu’nun HDP’yi CHP, İP ve SP ile bir araya getirmesi 31 Mart seçimlerinin kampanya aksını da belirlemiş oldu. Böylece daha fazla oy alma taktiği Kılıçdaroğlu’nun genel stratejisini çökertti. Seçimlere yaklaştıkça “beka,”“Kürdistan” ve “gerçekmilliyetçilik” tartışması yeniboyutlar kazanıyor. İdeolojikpolemikler, mikro örneklerdederinleşerek seçim kampanyalarınadamgasını vurmakla kalmıyor. Türkiye’nin bekasını ve menfaatini siyasetinin merkezine almayan aktörleri de marjinalleştiriyor.

***

Önce Kılıçdaroğlu HDP ile işbirliğini savunmak için kendisi “beka” meselesine girdi. Bir TV programında “YPGbize saldırmaz” cümlesinisöyleyiverdi. Sonra Akşener,Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın“halka terörist” dediğiniiddia etti. Peşinden Edremit’teCHP’li adayın “Kürdistan’agiden oylar bize demek”yorumu ve mitingde açıkkalan mikrofonda “sala okuyanimama” hakaret edilmesi. 8 Mart’ta Taksim’deki gösteride “bazı protestocuların ezana ıslığı.” Ve CHP’li milletvekilinin “PKK’lıların da oylarına talip olması.”Bütün bunlar gösteriyor ki seçim zamanlarında mühendislik çalışmaz. Gerçek eğilimlerin, duyguların ortaya çıkmak gibi bir hasleti var. Bu ideolojik tartışmalar seçmenin zihninde eski ve yeni CHP’yi negatif olarak birbirine bağlıyor.

***

CHP, tek parti geçmişindeki uygulamalarıyla sağ seçmen nezdinde defolu. Kur’an eğitiminin yasaklanması, ezanın Türkçeleştirilmesi ve dinin kamusal alandan dışlanması hep eleştirildi. Yine de CHP, Kemalist milliyetçilik formu ile Türk milletinin bütünlüğüne sahip çıkan bir yerde kendini konumlandırdı. Ancak bu seçimlerde “Kürdistan”emeli güden ve ayrılıkçı Kürt milliyetçiliğini temsil eden HDP ile işbirliği yapmak bu konuma da zarar verdi. Oy hesabı ile Kılıçdaroğlu’nun yaptığı bu tercih CHP’yi çifte zorluğa sürükledi. “Ezanaıslık” ve “salayaküfür” tartışmasıile eskiCHP hatırlandı. HDP’lilerin açıklamaları da yeni CHP’nin sorunlu algısını tazeleyip duruyor.

***

31 Mart yerel seçimleri yakın tarihimize “devlet ve millet” algımızın tartışıldığı kritik bir seçim olarak geçecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır mitinginde HDP’nin “Kürdistan” vurgusunu ve Kılıçdaroğlu’nun “YGP bize saldırmaz” cümlesini eleştirirken Türkiye devletinin bölgesel anlamı üzerine önemli açıklamalarda bulundu: “Bugün ister Irak’taolsun, ister Suriye’deolsun, bölgemizde neredebir Kürt kardeşimiz, Arapkardeşimiz, diğer kökenlerdenkardeşimiz varsa,başı sıkıştığında aklınagelen ilk yer Türkiye’dir… Şu anda Kobani’dengelen 200 bin Kürt kardeşimiznerede? Türkiye’de. Mazlum ve mağdurlarınyegâne sığınağı herzaman burasıdır, bu topraklardır. Niçin biliyormusunuz? Tüm bu bölgenintek gerçek devletiTürkiye’dir de ondan.”

***

“Mazlumların sığınağıve gerçek devlet olarakTürkiye” tanımlaması milletimizinbir olma muhayyilesinehitap etmekte. Farklı etnikgrupların bir devlet altında birarada yaşamasının garantisinisunmakta. İran ve SuudiArabistan’ın aksine Türkiye’ninOrtadoğu’da istikrar kurucubir rol oynadığını hatırlatmakta. Türkiye etrafına sadece güvenlik kaygılarıyla bakan bir ülke değil. Bölge halklarının maslahatını koruma yükümlülüğünü de üstlenen bir devlet. Kürtlerin hakları da ancak Türkiye’nin güçlü olması ile korunur. “Beka” meselesi de Türk milletinin ve bölge halklarının maslahatını koruma, geleceğine sahip çıkma davasıdır.

[Sabah, 12 Mart 2019]

Powered by proGEDIA